Miért?

Ebben a blogban a saját tapasztalataimat osztom meg Veled, aki még csak most gondolkodsz azon, hogy vajon mit csinálsz rosszul, hogyan tudnál javítani az életeden, de minden eddigi próbálkozásod kudarcot vallott. Hogy miért teszem mindezt? Azért, hogy értelmet adjak mindannak, ami velem történt. És ez az értelem a másokon való segítés. Így könnyebb elviselnem a "miért pont velem történt ez?" érzését.

Az objektív valóságot pedig Patricia Evans: Szavakkal verve című könyve szolgáltatja a saját tapasztalataimhoz. Nem bátorítalak és nem biztatlak semmire, mert minden élethelyzet más és más. Csupán segíteni szeretnék Neked, hogy felismerd azt a jelenséget, ami körülvesz, amiben élsz, és még csak nem is tudsz róla: a szóbeli bántalmazást.

2014. június 8., vasárnap

A szóbeli erőszak kategóriái 13. Parancsolgatás

Patricia Evans Szavakkal verve című könyve így ír erről:

"A parancsolgatás tagadja az áldozat egyenlőségét és autonómiáját. Amikor a bántalmazó tiszteletet mutató kérés helyett parancsolgat, olyan tárgyként vagy robotként kezeli partnerét, amely automatikusan teljesíti minden kívánságát."

Főleg a gyerekeknek parancsolgatott, ezt ők néha szóvá is tették, pont ugyanezt a szót használva.  

"Azonnal rakjál rendet a szobádban, különben..." és itt még megtoldotta egy fenyegetéssel is.

De az sem nagyon érdekelte, ha éppen valamivel foglalkoztam, bejött: "gyere". Akkor meg kellett törölnöm a kezem, kimenni, megnézni, meghallgatni, ahelyett, hogy azt mondta volna: "majd ha ráérsz, gyere légy szíves, szeretnék mutatni valamit."

De ilyen is előfordult: "Na, most menj fel, és nézd meg a fiad szobáját."

Vagy egy másik példa: sajnos, van egy olyan rossz szokásom, hogy nem bírom elviselni, ha van rajtam valami pattanás vagy seb, vagy ilyesmi, muszáj rögtön lekaparnom.  Ilyenkor ezt mondta:
"Ne kapargasd magad, mert nem lesz szex!" Ebben a rövid kis mondatban a szóbeli erőszak 3 kategóriája is megjelenik: parancsolgatás, fenyegetés és viccnek álcázás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése